Batų priežiūros atmintinė pirkėjui

Pagrindinės taisyklės:
Laikykitės instrukcijų ir rekomendacijų, pateikiamų kartu su įsigyta avalyne. Taip pat būtinai klauskite apie batų priežiūrą juos įsigydami.
Nedžiovinkite batų ant radiatoriaus. Geriau prikiškite į juos laikraščių ir palikite kambario temperatūroje.
Ilgaaulius batus stenkitės laikyti jų natūralioje padėtyje, nelankstant bato aulo. Taip ilgiau išlaikysite pirminę bato formą.
Kempinėlę-blizgiklį naudokite tik įėjus į patalpą, o ne prieš išeinant, nes silikonas suteikia blizgesio, tačiau pritraukia dulkes.
Impregnantu, kremu, valymo priemonėmis, batų tepalu purkškite ir valykite tik sausus batus. 
Pasibaigus sezonui, batus išvalykite, išvėdinkite, išpurkškite impregnantu ir tik tada sandėliuokite. 

Prieš pradedant dėvėti avalynę

Tinkamai prižiūrima avalynė gražiai atrodo, neperšlampa bei ilgiau nenusidėvi. Tam, kad atrodytumėte stilingai ir sutaupytumėte pinigų, pradėkite rūpintis savo batais vos juos įsigiję,  Prieš audamiesi juos pirmą kartą, būtinai impregnuokite. Tokiu būdu apsaugosite batus ne tik nuo vandens, bet ir nuo purvo. Jei pačioje pradžioje batai nebuvo impregnuojami specialia priemone, tai ant jos gali atsirasti baltų dėmių (nuo druskos, purvo, cheminių medžiagų). 

Impregnavimo priemonė turi būti užpurškiama tris kartus paeiliui, kiek palaukiant, kol išdžius paviršius. Be abejo, šios procedūros metu batai turi būti švarūs ir sausi.

Beje, žmogaus kojos kasdien išskiria maždaug 20 g vandens. Tam, kad jūsų batai spėtų išdžiūti reikia mažiausiai 24 valandų. Vadinasi, kasdien avėti tą pačią avalynę taip pat nerekomenduojama.

 

Lygios odos ypatumai

Lygi oda — tai visų rūšių oda, turinti lygų, uždarą paviršių. Lygiai odai priskiriamos ir vadinamosios randuotos bei matinės odos.

Šaltuoju sezonu sugrįžus iš lauko, nuo tokios avalynės visų pirma specialiai tam skirta priemone reikia pašalinti ištirpusio sniego kontūrus, bei pašalinti keliuose naudojamą druskos mišinį (dėl jo ardomojo poveikio gali būti pažeistas išorinis odos sluoksnis), po to, ją impregnuoti.

Kasdienei lygios odos priežiūrai vertėtų naudoti blizgantį batų tepalą, be to, subtilų blizgesį avalynei suteikia ir vaško pagrindu pagaminti aerozoliai.

Net ir kruopščiai prižiūrimos avalynės spalvą kartais verta atnaujinti. Vairuojant automobilį, dažnai nusitrina batų užkulniai, nuo neatsargaus vaikščiojimo apsidaužo apavo nosys. Šias vietas vertėtų padengti įprastu batų spalvą atitinkančiu tepalu. Didesnius plotus būtina apdoroti ir lygiai odai skirtu aerozoliu, mat ši priemonė puikiai atgaivina odos spalvą.

Jeigu batai labai nešvarūs, purvui valyti vertėtų įsigyti specialiai tam skirtą šepetį, spalvai atgaivinti reikėtų mažesnio šepetėlio, o poliruoti avalynę patogu poliravimo skudurėliu.

Verstos odos ir zomšos ypatumai

Būtina naudoti versta odai ir zomšai skirtas valymo kempines ir valiklius. Susiriebalavusias ir nešvarias avalynės paviršiaus vietas galima išvalyti kombinuotu šepetėliu.  Nešukuojant odos, jos plaukeliai sukibs, ir batai neteks savo grožio, atrodys nudėvėti.

Šiltuoju metų laiku itin populiarios vandens ir žolės dėmes iš odos pašalinančios kombinuotos putos, žiemai puikiai tiks priemonės, iš zomšinės ir veliūrinės odos išimančios sniego kontūrus.

Lakuotos ir blizgios odos ypatumai

Lako blizgintojas batams suteikia ne vien blizgesį, bet ir slidumą, tad prie jų beveik nelimpa purvas. Be to, lakinė oda išsiskiria dar ir tuo, kad jos nereikia impregnuoti. Lakuota odą nerekomenduojama dėvėti esant minusinei temperatūrai.

Metalo spalvos ir „perlamutrinė“ oda labai primena lakinę, tačiau yra už ją minkštesnės, tad reikia įsigyti specialių priemonių. Dažniausiai jos tepamos plonu sluoksniu ir po to poliruojamos skudurėliu.